Papa do të takohet me 6000 studentë dhe drejtues nga Rrjeti Kombëtar i Shkollave për Paqe

Francisco do të takohet me 6,000 studentë dhe mësues

(Raportuar nga: Exaudi – Lajme Katolike. 16 prill 2024)

Formoni një brez të ri paqendërtuesish dhe arkitektësh. Me këtë objektiv, të premten e ardhshme, më 19 prill, 6,000 nxënës, mësues dhe drejtues shkollash nga Rrjeti Kombëtar i Shkollave për Paqe do të takohen me Papa Françeskun në sallën Pali VI të Vatikanit. Së bashku me ta do të jenë profesorë universitarë, administratorë vendorë dhe përfaqësues të shoqërisë civile nënshkrues të “Paktit të Asizit” për edukimin për paqen.

Takimi i studentëve me Papën është pjesë e programit të edukimit qytetar të quajtur “Ta transformojmë të ardhmen. Për paqe me vëmendje” dhe përbën një skenë në rrugën që do të çojë në realizimin, më 25 dhe 26 maj, të Ditës së parë Botërore të Fëmijëve. Arsyet dhe programi i takimit do të ilustrohen në një konferencë për shtyp që do të mbahet të mërkurën, më 17 prill në Romë, në orën 11:00, në auditorin e Manastirit të Shën Maksimilian Kolbe, Via San Teodoro 42, Romë.

Gjatë konferencës për shtyp do të prezantohen edhe rezultatet e para të sondazhit me temë “Rinia dhe e ardhmja” e realizuar në shkollat ​​italiane përpara “Samitit të së Ardhmes” të OKB-së. Në konferencën për shtyp do të marrin pjesë folësit e mëposhtëm: Fabiana Cruciani, drejtoreshë dhe koordinatore e Rrjetit Kombëtar të Shkollave të Paqes; At Enzo Fortunato, koordinator i Ditës Botërore të Fëmijëve; dhe Flavio Lotti, drejtor i Rrjetit Kombëtar të Shkollave të Paqes. Studentë nga Liceo Artístico Via di Ripetta në Romë, të shoqëruar nga Profesor Roberto Scognamillo, dhe nga Istituto Comprensivo “G. Milanesi” në Romë, shoqëruar nga profesoresha Chiara Atanasio.

 

Bashkojuni fushatës dhe na ndihmoni #SpreadPeaceEd!
Ju lutem më dërgoni email:

1 mendim mbi "Papa do të takohet me 6000 studentë dhe drejtues nga Rrjeti Kombëtar i Shkollave për Paqe"

 1. Dr. Surja Nath Prasad

  Një mesazh
  Për Parlamentin e Energjisë të Studentëve Gjith-India të mbajtur më 25 shkurt 2016 në Thiruvananthapuram, Kerala në Indi.

  “Nëse djemtë dhe vajzat sillen keq me prindërit e tyre, studentët janë të padisiplinuar ndaj mësuesve, të rinjtë qeshin me predikuesit fetarë dhe agjitojnë kundër sundimtarëve dhe liderëve politikë, ne duhet të dyshojmë për karakteret e gabuara të këtyre të moshuarve dhe jo për të rinjtë tanë.

  Rinia dhe paqja janë sinonime. Rinia është për paqen. Paqja është plotësisht e mbështetur, e mbrojtur, e sigurt dhe e sigurt në duart e të rinjve. Atyre u duhen vetëm shembuj të shëndetshëm të pleqve, veçanërisht prindërve, mësuesve, predikuesve fetarë, sundimtarëve dhe udhëheqësve politikë, gjykatësve dhe burokratëve, dhe arsimim të plotë në vend të edukimit të pjesshëm për qeverisje të mirë dhe për të qenë paqësorë.”
  Për më shumë detaje, dikush mund t'i referohet Mesazhit tim për Parlamentin e Energjisë të Studentëve Gjithë Indi, të cituar më poshtë:

  Edukimi Total për Qeverisjen e Mirë dhe Paqen: Roli i Rinisë
  ARSIMI, 15 Shkurt 2016
  Surya Nath Prasad, Ph. D. - Shërbimi i Mediave TRANSKEND
  https://www.transcend.org/tms/2016/02/total-education-for-good-governance-and-peace-the-role-of-youth/

  UCN News Channel
  Një dialog mbi
  Edukimi Universal për Paqe
  Koncepti, Kuptimi dhe Matematika – Jo Pedagogjia
  Nga Surya Nath Prasad, Ph. D.
  http://www.youtube.com/watch?v=LS10fxIuvik

Lini një koment

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Scroll to Top