Fati nuk është një strategji…

Dhe nuk ka asnjë mënyrë për t'u përgatitur për një sulm bërthamor. Duhet ta ndalojmë të ndodhë.

Nga Dr. Kate Hudson

(Raportuar nga: Fushata për çarmatimin bërthamor. 8 gusht 2022)

Javën e kaluar Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres paralajmëroi se bota është "një llogaritje e gabuar larg asgjësimit bërthamor". Duke folur në Nju Jork në hapjen e konferencës së vonuar prej kohësh për rishikimin e Traktatit të Mospërhapjes bërthamore, fjalët e tij duhet të jenë një thirrje zgjimi: për liderët që ndjekin politika që drejtojnë në mënyrë të pashmangshme luftën bërthamore - dhe për popullatat që nuk janë megjithatë duke ndërmarrë veprime për të ndaluar këto rreziqe të tmerrshme.

Guterres nuk ka asnjë dyshim për seriozitetin e situatës, se ne jemi në një kohë rreziku bërthamor 'që nuk është parë që nga kulmi i Luftës së Ftohtë'. Ai paralajmëroi kundër vendeve që kërkojnë 'siguri të rreme' duke shpenzuar shuma të mëdha për 'armët e Kiametit' dhe tha se deri më tani kemi qenë jashtëzakonisht me fat që armët bërthamore nuk janë përdorur më, që nga viti 1945. Por siç tha me të drejtë: 'Fat nuk është një strategji. Nuk është as një mburojë nga tensionet gjeopolitike që vlojnë në konflikt bërthamor'.

Fati nuk është një strategji. Nuk është as një mburojë nga tensionet gjeopolitike që vlojnë në konflikt bërthamor

Në të vërtetë, ne nuk mund të mbështetemi te fati për të na mbrojtur nga rreziku i luftës bërthamore. Ndërsa shënojmë 77-vjetorin e bombardimeve të Hiroshimës dhe Nagasakit, duhet të kujtojmë se çfarë do të thotë përdorimi bërthamor dhe të përpiqemi të kuptojmë se si do të dukej lufta bërthamore sot.

Kur SHBA përdori dy bomba atomike në 1945, rreth 340,000 njerëz vdiqën si rezultat, nga pasojat e menjëhershme të vetë shpërthimit, por edhe nga vdekjet e tmerrshme të mëvonshme nga rrezatimi. Me të vërtetë ky ishte një krim kundër njerëzimit. Ne i dëgjojmë këto shifra çdo vit, por çfarë ndodhi në të vërtetë me ata njerëz në ato dy qytete japoneze në gusht 1945? Kjo do të na ndihmojë të kuptojmë se çfarë do të ndodhë me ne nëse qeveritë vazhdojnë rrugën e tyre aktuale bërthamore.

Zemra e një shpërthimi bërthamor arrin një temperaturë prej disa milionë gradë celsius. Kjo rezulton në një ndezje nxehtësie në një zonë të gjerë, duke avulluar të gjithë indet njerëzore. Përtej kësaj zone qendrore, njerëzit vriten nga nxehtësia dhe valët e shpërthimit, me ndërtesa që shemben dhe shpërthejnë në flakë. Stuhia e zjarrit krijon erëra me forcë uragane që përhapen dhe intensifikojnë zjarrin.

Dëshmia më e fuqishme vjen nga ata që dëshmuan pasojat. Këto fjalë janë nga Dr Shuntaro Hida, i cili po vizitonte një pacient jashtë Hiroshima kur bomba u hodh. Ai pa shpërthimin mbi qytet dhe u kthye menjëherë për të ndihmuar të mbijetuariti

'Shikova rrugën përpara meje. Të zhveshur, të djegur dhe të përgjakur, të mbijetuar të panumërt qëndruan në rrugën time. Ata u grumbulluan së bashku; disa duke u zvarritur në gjunjë ose me të katër këmbët, disa qëndronin me vështirësi ose u mbështetën në shpatullën e tjetrit. Askush nuk tregoi ndonjë shenjë që më detyronte ta njoh atë ose atë si qenie njerëzore. Pothuajse të gjitha ndërtesat në kompleksin shkollor ishin shkatërruar, duke lënë vetëm një strukturë që përballej me një kodër në pjesën e prapme të oborrit të shkollës. Zona ishte e mbushur me mbeturina. Megjithatë, pamja më mizore ishte numri i trupave të papërpunuar që shtriheshin njëri mbi tjetrin. Edhe pse rruga tashmë ishte e mbushur me viktima, të plagosurit tmerrësisht të përgjakur dhe të djegur vazhdonin të zvarriteshin njëri pas tjetrit. Ishin bërë një grumbull mishi në hyrje të shkollës. Shtresat e poshtme duhet të kenë qenë kufoma, sepse ato lëshonin një erë të veçantë të keqe karakteristike për të vdekurit, e cila tani përzihej me mish të djegur e të përgjakur.'

Shumë nga ata që i mbijetuan shpërthimit të menjëhershëm vdiqën pak më vonë nga djegiet fatale. Të tjerët vdiqën për shkak të prishjes së plotë të shërbimeve të shpëtimit dhe mjekësore, të cilat vetë ishin shkatërruar. Pastaj fillon rrezatimi, me simptoma të përzier, të vjella, diarre të përgjakshme dhe rënie të flokëve. Shumica e këtyre viktimave vdiqën brenda një jave. Me rrezatim, nuk ka ku të vraposh, nuk ka ku të fshihesh; nëse i shpëton shpërthimit, nuk mund t'i mbyllësh derën rrezatimit, Ai helmon dhe shkatërron, sjell sëmundje, kancere, deformime të lindjes dhe vdekje. Kjo është më e pakta që mund të presim nga përdorimi bërthamor.

Sepse sikur kjo të mos ishte mjaft e keqe, bomba e Hiroshimës ishte në fakt një bombë e vogël bërthamore në termat e sotëm. Armët bërthamore të sotme janë shumë, shumë herë fuqia e bombës së Hiroshimës.

Dhe nuk ka asnjë mënyrë për t'u përgatitur për një sulm bërthamor. Duhet ta ndalojmë të ndodhë.

Kjo është detyra jonë më urgjente, sepse është në këtë kohë të përshkallëzimit të luftës, me arsenale bërthamore nga të dyja palët – që ne duhet të bëjmë gjithçka që është e mundur për të parandaluar përdorimin bërthamor.

Dhe sigurisht që politikat e fundit të shteteve me armë bërthamore nuk po e bëjnë të lehtë. Për disa dekada ne kishim parë reduktime graduale të armëve bërthamore, por tani po shohim programe modernizimi nga të gjitha anët – si zëvendësimi i Trident në Britani. Në disa raste ne po shohim madje rritje – si rritja e arsenalit bërthamor të Boris Johnson vitin e kaluar. Por më e keqja nga të gjitha është dezinfektimi i idesë së përdorimit bërthamor. Trump kishte shumë për t'u përgjigjur për këtë: ai jo vetëm foli për të ashtuquajturat armë bërthamore 'të përdorshme', ai gjithashtu i prodhoi dhe i vendosi ato në vitin e fundit të detyrës. Pra, tani ideja se ato nuk do të përdoren kurrë - teoria e shkatërrimit të siguruar reciprokisht të Luftës së Ftohtë - ka ikur. Dëgjojmë për armë bërthamore taktike, sikur mund të përdorni një të vogël në një fushë beteje dhe gjithçka do të ishte mirë diku tjetër. Kjo është absurditet i plotë – dhe absurditet kriminalisht i rrezikshëm.

Këtë javë në Nju Jork, përfaqësuesi i qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar në konferencën e NPT-së në mënyrë tipike përsëriti 'angazhimin' e Mbretërisë së Bashkuar ndaj Traktatit dhe u mburr për reduktimet e mëdha në arsenalin bërthamor të MB që nga Lufta e Ftohtë. Por asnjë fjalë për rritjen e arsenalit të shpallur nga Boris Johnson vitin e kaluar, apo armët bërthamore amerikane që kthehen në Britani.

Por keqinterpretimi dhe të folurit e dyfishtë nga politikanët nuk mund të na shmangin nga lufta për paqen, për çarmatimin bërthamor. Ju bëj thirrje të gjithëve, në kujtim të atyre që u masakruan në Hiroshima dhe Nagasaki - dhe për të ruajtur një botë për brezat e ardhshëm - ju lutemi bashkohuni në këtë luftë. Ne kemi nevojë për ju tani.

i Kai Bird dhe Lawrence Lifschultz (eds) 1998, Hija e Hiroshimës, The Pampleteer's Press, Stony Creek, Connecticut, f. 417-28.

Mbyll
Bashkojuni fushatës dhe na ndihmoni #SpreadPeaceEd!
Ju lutem më dërgoni email:

Bashkohu me diskutimin ...

Scroll to Top