Investoni në edukimin për paqe, stabilitet - Zonja e Parë (Kenia)

Zonja e Parë Margaret Kenyatta i dhuron një bursë Teddy Wachira, një përfituese e Bursave dhe Çmimeve të Nismës së Qarkut Murang'a në stadiumin Ihura, Qarku Murang'a në 24,2017 Shkurt XNUMX. (Foto: PSCU)

Investoni në edukimin për paqe, stabilitet - Zonja e Parë (Kenia)

Nga Paul Ilado

(Raportuar nga: Ylli - Kenia. 2 Mars 2017)

Arsimi është çelësi i paqes, stabilitetit dhe kohezionit shoqëror, ka thënë Zonja e Parë Margaret Kenyatta.

"Asnjë komb që i lejon fëmijët e tij të vyshken në hijen e neglizhencës nuk mund të shpresojë kurrë për të arritur paqen dhe prosperitetin ekonomik," tha ajo javën e kaluar.

Kenyatta foli gjatë edicionit të gjashtë të ceremonisë së bursave të Iniciativës së Qarkut Murang'a dhe çmimeve të ekselencës në Ihura Stadium.

Tridhjetë e tre studentë morën bursa të plota, dhe shkollat ​​fillore publike me performancë të lartë nga tetë nënkokat e Murang'a morën trofe dhe shpërblime parash prej 100,000 Sh.

Mësuesit gjithashtu u vlerësuan. Kenyatta bëri thirrje për më shumë investime në sektorin e arsimit.

(Shko tek artikulli origjinal)

 

Mbyll

Bashkojuni fushatës dhe na ndihmoni #SpreadPeaceEd!

Bëhu i pari që komenton

Bashkohu me diskutimin ...