Presidenti gjerman shpreh mbështetjen për projektin e edukimit për paqen 'Imagine' në Qipro

(Raportuar nga: në Qipro. 13 shkurt 2024)

Presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier vizitoi Shoqatën për Dialog dhe Kërkim Historik (AHDR) dhe Shtëpinë për Bashkëpunim si pjesë e udhëtimit të tij shtetëror në Qipro më 12 shkurt.

Sipas një njoftimi për shtyp të AHDR, presidenti gjerman shprehu mbështetjen e tij për projektin 'Imagine' dhe theksoi vlerën e edukimit për paqen.

Presidenti gjerman shprehu mbështetjen e tij për projektin 'Imagine' dhe theksoi vlerën e edukimit për paqen.

'Imagine' u lançua në vitin 2017 me mbështetjen e Ministrisë së Jashtme Federale të Gjermanisë. Ajo ka qenë e rëndësishme në kapërcimin e ndarjeve midis komuniteteve në Qipro.

Pavarësisht sfidave, duke përfshirë pezullimin e tij të njëanshëm nga udhëheqja aktuale turke qipriote në tetor 2022, projekti vazhdon të lehtësojë dialogun dhe bashkëpunimin midis edukatorëve dhe nxënësve në të dy komunitetet jashtë orarit të shkollës.

Bashkë-presidentët, anëtarët e bordit dhe drejtori i AHDR-së i dhanë Presidentit Steinmeier dhe delegacionit të tij një përmbledhje të ndikimit dhe shtrirjes së gjerë të projektit.

“Kjo vizitë thekson dëshirën kolektive të të gjitha palëve të interesuara për të çuar përpara projektin siç ishte parashikuar fillimisht dhe ngjall shpresën për rinovimin e momentit drejt arritjes së objektivave të tij të unitetit dhe dialogut midis komuniteteve qipriote,” tha AHDR.

“AHDR vlerëson mbështetjen e vazhdueshme të Ministrisë së Jashtme Federale të Republikës së Gjermanisë dhe mbetet e përkushtuar në avancimin e rolit vendimtar të projektit “Imagine” në nxitjen e paqes përmes arsimit në Qipro”, shtoi ai.

“Organizata është shpresëdhënëse dhe e palëkundur në besimin e saj se përmes përpjekjeve dhe bashkëpunimit të vazhdueshëm, projekti 'Imagjinoni' do të vazhdojë të luajë një rol kryesor në edukimin për paqen, çrrënjosjen e diskriminimit dhe promovimin e dialogut dhe mirëkuptimit," përfundoi AHDR.

 

Bashkojuni fushatës dhe na ndihmoni #SpreadPeaceEd!
Ju lutem më dërgoni email:

Lini një koment

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Scroll to Top