Што знам за човечкиот живот како нуклеарен хаос

Слика од мдхерен од pixabay

Вовед

Мери Диксон е само една од илјадниците жртви на нуклеарно оружје, бројка надвор од Хибакуша повредени во бомбардирањата на Хирошима и Нагасаки. Во текот на децениите од првите тестови на полигонот во Невада, жртвите на нуклеарно тестирање претрпеа смрт, ограничен животен век и животи со болка и физичка попреченост. Бебињата се родени осакатени поради ефектите од тестирањето.

Диксон бара одговорност за овие последици и репарации за нивните жртви, фактори кои треба да се земат предвид при оценувањето на етиката на нуклеарната политика. Учениците за мир може да ги истражуваат спонзорите на законодавството што таа го застапува и да лобираат во врска со пристапувањето на САД кон Договорот за забрана на нуклеарно оружје, кој ги забранува сите нуклеарни тестови. Најбрзиот и најефикасен начин да се стави крај на последиците од тестирањето на нуклеарното оружје е да се укине. (БАР, 6)

Што знам за човечкиот живот како нуклеарен хаос

Власта која свесно им наштетува на сопствените граѓани мора да одговара. Нашите животи вредат повеќе од оружјето што завршува цивилизација.

Од Мери Диксон

(Објавено од: Заеднички соништа. 17 јуни 2022 година)

Со руската инвазија на Украина во февруари, неверојатно се наоѓаме на работ на нова Студена војна, иронично бидејќи на жртвите од последната Студена војна им истекува времето да бараат компензација и правда што ја заслужуваат.

Претседателот Бајден неодамна потпиша закон за запирање на законот за продолжување на Законот за компензација на изложеност на радијација за уште две години, кој плаќа делумна реституција на одредени жртви на атмосферски нуклеарни тестирања на американска почва. Иако е добредојден прв чекор, тој не успева да одговори на уште илјадници Американци кои се исклучени од компензација и покрај катастрофалните штети што ги претрпеа од изложеноста на радијација. Времето истекува бидејќи многумина буквално умираат додека чекаат правда.

Јас сум жртва на Студената војна, преживеан од тестирање на нуклеарно оружје. Растејќи во Солт Лејк Сити, Јута за време на Студената војна I, постојано беше изложен на опасни нивоа на радиоактивен испад од стотици детонации на полигонот за тестирање во Невада, само 65 милји западно од Лас Вегас.

Нашата влада активираше 100 бомби над земјата во Невада помеѓу 1951 и 1962 година и уште 828 бомби под земја до 1992 година, од кои многу ја пробија површината на земјата и исфрлија радиоактивни падови и во атмосферата. Млазниот поток испадна многу подалеку од полигонот каде што се проби во околината и телата на доверливите Американци, додека владата на која и верувавме постојано не уверуваше „нема опасност“.

Пролетта, пред мојот 30-ти роденден, ми беше дијагностициран рак на тироидната жлезда. Децата, особено оние помлади од пет години во моментот на изложување на радијација, како што бев јас, беа најзагрозени.

Јас сум исечен, зрачен и изваден. Ги погребав и оплакував мртвите, ги тешев и се залагав за живите, а со секоја болка, болка и грутка се грижев дека повторно ќе се разболам. Преживеав рак на тироидната жлезда, како и последователни здравствени компликации поради кои не можев да имам деца. Мојата сестра и другите со кои пораснав немаа толку среќа. Тие ги загубија животите поради разни видови на рак и други болести поврзани со радијација. Пред да умре, сестра ми и јас изброивме 54 луѓе во област од пет блока во нашето детско соседство кои развија рак, автоимуни нарушувања и други болести кои ги опустошија нив и нивните семејства.

Амбициозната програма на владата за нуклеарно тестирање имаше трагични последици за безброј доверливи, патриотски Американци кои живеат надолу. „Ние сме ветерани од Студената војна, само што никогаш не се пријавивме и никој нема да ни свитка знаме над нашите ковчези“, сакаше да рече еден мој покоен пријател.

Американската влада конечно ја призна својата одговорност во 1990 година кога го усвои двопартискиот Закон за компензација на изложеност на радијација (RECA), кој исплати делумна реституција на некои жртви од последиците во одредени рурални окрузи Јута, Аризона и Невада. Сметката никогаш не отишла доволно далеку. Сега знаеме дека штетата предизвикана од последиците се протега многу подалеку од овие окрузи. Знаеме и дека луѓето сè уште се разболуваат. Страдањата не завршиле.

Како дел од коалицијата на засегнатите групи во заедницата кои работат со сојузничките застапници на национално ниво, работевме напорно за брзо проширување и проширување на RECA преку измените на Законот за компензација на изложеност на радијација од 2021 година. Аризона, Ајдахо, Монтана, Колорадо, Ново Мексико и Гуам, како и рударите на ураниум кои работеле во индустријата по 1971 година. Исто така, ќе се зголеми компензацијата од 50,000 на 150,00 долари за сите баратели и ќе се продолжи програмата за 19 години.

Предлог-законот на Домот во моментов има 68 коспонзори, нацрт-законот во Сенатот 18, републиканци и демократи од целата земја. Она што сега ни треба се нивните колеги од двете партии да им се придружат.

Додека допираме до сенаторите и претставниците барајќи од нив да ги поддржат сметките, понекогаш се соочуваме со прашања за трошоците. Што, прашувам за возврат, вреди човечки живот? Во последните 32 години, RECA плати 2.5 милијарди долари на 39,000 Американци. За да го ставиме тоа во перспектива, секоја година оваа земја троши 50 милијарди долари само за одржување на нашиот нуклеарен арсенал. Дали нашите животи не вредат 0.5% од цената на оружјето што ни наштети?

Она што е најважно е да се поправат грешките од минатото. Како што рече пратеникот Дајан Титус од Невада, „Овие луѓе се Студени воини и ние не ги оставаме нашите воини на теренот“.

Власта која свесно им наштетува на сопствените граѓани мора да одговара. Нашите животи вредат повеќе од оружјето што завршува цивилизација. Тоа е едноставно прашање на приоритети и правда.

Мери Диксон е наградуван писател и драматург, американски научен и преживеан од рак на тироидната жлезда од Солт Лејк Сити, Јута. Диксон е меѓународно признат застапник за поединци изложени на радијација кои претрпеле поради штетите што ги претрпеле од тестирањето на нуклеарно оружје во САД. и Јапонија и ќе зборува на конференцијата ICAN во Виена овој месец.

во близина

Приклучи се на кампањата и помогни ни #SpreadPeaceEd!

Биди прв да коментираш

Придружете се на дискусијата ...