Исламската школа што им обезбедува на своите момчиња да ја разберат израелската гледна точка

Основачот на Паралелна историја Мајкл Дејвис ги охрабри студентите на Абрар да учат и потоа да дебатираат за проблемите. (Фото: Кристофер Томонд за Гардијан)

(Објавено од: Гардијан - американско издание. 7 август 2018 година)

By 

Повеќе од 550,000 студенти ја зедоа историјата на GCSE ова лето, вели Мајкл Дејвис, наставник по историја на Кралската граматика на Ланкастер, селективно државно училиште за момчиња во Ланкашир. „Од нив, само 2,200 ги учеле Израел и Палестина. За споредба, 70,000 XNUMX ја проучувале историјата на американскиот запад “.

At Абрар Академија, приватно муслиманско момчешко училиште со седиште во поранешна методистичка црква во Престон, годинашната група на ГЦСЕ не ја искористи опцијата Израел / Палестина. Како и многу училишта од сите доминации, тие наместо тоа ја проучуваа првата светска војна.

Не е дека момчињата не се заинтересирани, вели Сухајл Хафиз, раководител на наставните програми, за време на морничавата тивка пауза за ручек: „Палестина е третото најсвето место во Исламот, а конфликтот е нешто за што слушнале сите момчиња, без разлика дали се во џамија или дома или во училиште “.

Тоа беше одлука на нивниот учител по историја, вели тој, додека група момчиња во долги бели туники играа боси фудбал подолу, каде што беа стапите. „Во тоа време тие не беа навистина сигурни“. Тоа е нешто што Дејвис често го слушал: „Наставниците се плашат од тоа. Тоа е врел компир. Тие се загрижени дали ќе ги вознемират родителите или децата да кажат нешто што ќе биде пријавено до властите, и затоа тие ги учат Тудорите “.

Сепак, кон крајот на летниот мандат на Абрар, Хафиз ја прифати понудата од Дејвис да одржи настава за еден од најразделните конфликти во современиот свет. Тоа беше голем момент за Дејвис, кој постави проект наречен Паралелни истории, што ги учи Израел / Палестина од двете страни наместо „извртување на конкурентни перспективи во единствен, компромитиран наратив“.

Во јуни тој организираше ан настан во Домот на лордовите да дискутираат зошто толку малку училишта се осмелуваат да ја предаваат оваа тешка и честопати многу емотивна тема. Ниту едно од 20-тина муслимански училишта што ги покани не дојде. Неколку еврејски институции направија, охрабрени од Саманта Бенсон, директор за образование во Партнерство за еврејски училишта.

Тоа беше разочарувачко, но не и изненадување. „Муслиманските училишта се многу свесни за потенцијалот за лош публицитет по Афера со Тројански коњ“, Вели Дејвис, осврнувајќи се на скандалот во некои училишта во Бирмингем во 2013 и 2014 година кога тврдокорните муслимани беа обвинети за заговор за преземање на локалните училишта и нивно водење според строгите исламски принципи.

„Лошата страна на решавањето Израел и Палестина пред аутсајдерите е очигледна - муслиманските студенти страсно се грижат за тоа и приказната за палестинското угнетување се внесува во поширок наратив за муслиманите како жртви на западна агресија, и тоа не е област каде што повеќето наставници сакаат да одат со набудувачи на час “, Вели Дејвис.

На академијата „Абрар“ се огласува предупредувачко bвонче низ училиштето. Сè уште е средина на лекција, но theвончето им кажува на момчињата дека имаат 15 минути пред попладневната молитва. Во помазаното време, тие ќе клечат на уредени редови и ќе ги притискаат облеаните глави на черепот на земјата во обожување пред да дојде време за последниот световен час во денот. Попладневните часови се посветени на секуларните студии; утрото е одвоено за исламска студија: рецитација и превод на Куранот, часови по арапски јазик и исламска теологија. Во 2016 година, Офстед откри дека училиштето „бара подобрување“, велејќи дека наставата по секуларни предмети не им помага на учениците да учат, како и на исламски лекции.

Околу 120 момчиња на возраст од 11 до 21 година учат во Абрар, што беше основано во 2009 година од Хазрети Шеик Маулана Фазлехак Вади, научник на деобандистичката насока на сунитскиот ислам. Дневните ученици плаќаат 1,300 фунти годишно - границите од 2,500 фунти (граматиката на „Ланкастер Ројал“ наплатува по 11,181 фунти годишно за граници, што се смета дека се наоѓа на крајот на пазарот во подрум).

Иако Деобанди имаат репутација во тврд пуританизам (Талибанците се најозлогласените поборници), наставата во Абрар е прилично либерална, инсистира Хафиз, алумун на државно училиште во Престон. „Сметаме дека сме британци, па затоа сме многу либерални во таа смисла“. Тој посочи да ги поврзе проектите со блиското средно училиште Лоутон, вклучително и посета на нивните ученици кои пробаа исламска облека и искусија муслиманско образование за еден ден.

Луѓето прават погрешни претпоставки за нас, вели 15-годишен граничар од Newукасл. „Моите родители сакаа да одам во секуларно училиште, но јас се залагав да дојдам овде“. Некои од момчињата се менуваат во фармерки и маици штом излезе училиштето: други претпочитаат исламска облека седум дена во неделата. Добар дел од момчињата тежнеат да бидат имам или муслимански научник, можеби по завршувањето на световна диплома.

Сите наставници на Абрар се мажи и кога ученичките го посетуваат училиштето и одат на воннаставни часови на балконот, тие се заштитени со ткаенини и разделувачи на простории. Сепак, момчињата не се чинат од доаѓањето на руса жена репортер со голи раце и непокриена коса и се curубопитни за интересот на Гардијан за нивното училиште.

Дејвис е возбуден од лекцијата што ја планирал на Балфорска декларација. Одобрена од британскиот кабинет во 1917 година, во декларацијата се вели дека владата гледа наклонетост кон „воспоставување на национална татковина во Палестина за еврејскиот народ“ и ќе ги искористи најдобрите напори на владата да го олесни тоа.

Момчињата, на возраст од 14 до 19 години, веќе се поделени во две групи за да се подготват за дебата. Половина беа разочарани кога им беше кажано дека мораат да тврдат дека Британците треба да бидат пофалени за декларацијата - мислење кое го имаат многу малку муслимани.

Две момчиња се назначени за судии и ги обележуваат своите соученици на содржина и презентација, собирајќи ги резултатите за да ги прогласат палестинските страни за победници, иако само со виски.

Абдул, 15, од тимот на Израел, вели дека неговата страна морала да работи понапорно: „Му реков на тимот, проголта ја својата гордост, само направи го тоа. Дури и по часови и часови истражување, мислевме дека Палестина има посилен аргумент, па да се најде аргумент за Израел и Евреите да ја имаат оваа работа беше навистина тешко.

„Но, го најдовме тоа, најдовме мали нешта што треба да ги одбереме и прошириме, и бевме многу близу до реалната победа. Јас бев повеќе од другата страна, но сега имам малку повеќе разбирање и мислам дека Израел навистина има поента. Во ова училиште, особено се обидуваме да станеме муслимански научници, но мора да одиме таму и треба да бидеме свесни што се случува - ова е Британија, треба да ги разбереме британските вредности. Сето ова ќе ни помогне да ја разбереме толеранцијата, итн. Ако сме неразумни кон едно мислење од незнаење, тогаш тоа не е фер. Без оглед дали се Евреи или што и да е, тие сепак се луѓе. Ние мора да ги почитуваме “.

На почетокот на оваа година, Дејвис ги подели студентите по граматика на Ланкастер во две групи. На едниот го учеа израелското гледиште, на другиот палестинскиот. Потоа, тие беа испитани во врска со декларацијата Балфур и дали Британците требаше да ја потпишат. Нивните одговори биле под влијание на она што го научиле. Скоро 60% од оние што ја предавале еврејската страна рекле дека Британците треба да бидат пофалени, додека скоро 50% од оние што ја предавале палестинската наративност изјавиле дека Британците треба да бидат критикувани.

По лекцијата Абрар, само две момчиња велат дека сè уште веруваат дека Израел нема право да постои.

„Очигледно е дека треба да гледате на тоа со симпатичен став кога се занимавате со еврејскиот дел од нештата затоа што тие излегоа од холокаустот и им требаше своја земја, а Палестина има малку простор“, вели Мохамед, 19 .

„Но, она што ме натера да кажам дека Израел нема право да постои се основите на тоа врз што е изграден и како тие се справуваат со Палестина во моментов“.

Дејвис прашува дали би направил разлика помеѓу „правото на постоење“ и „силно критикувано“. „Не би рекол дека треба да се елиминира сега, но основата врз која беше изграден Израел беше погрешна“, вели момчето. „Не мислам дека треба да се отстрани сега кога постои“.

(Одете во оригиналната статија)

во близина

Приклучи се на кампањата и помогни ни #SpreadPeaceEd!

Биди прв да коментираш

Придружете се на дискусијата ...