Среќата не е стратегија…

И нема начин да се подготвиме за нуклеарен напад. Мораме да го спречиме тоа да се случува.

Од д-р Кејт Хадсон

(Објавено од: Кампања за нуклеарно разоружување. 8 август 2022 година)

Минатата недела генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш предупреди дека светот е „една погрешна пресметка подалеку од нуклеарно уништување“. Говорејќи во Њујорк на отворањето на долго одложуваната конференција за преглед на Договорот за неширење на нуклеарното оружје, неговите зборови треба да бидат повик за будење: до лидерите кои водат политика незапирливо движејќи се кон нуклеарна војна - и до популациите што не се сепак преземање акција за да се запрат овие страшни опасности.

Гутереш не се сомнева во сериозноста на ситуацијата, дека сме во време на нуклеарна опасност „невидена од екот на Студената војна“. Тој ги предупреди земјите кои бараат „лажна безбедност“ со трошење огромни суми на „оружје на судниот ден“ и рече дека досега сме имале извонредна среќа што нуклеарното оружје не било употребено повторно, од 1945 година. Но, како што со право изјави: „Среќата не е стратегија. Тоа не е ниту штит од геополитичките тензии кои преовладуваат во нуклеарен конфликт.

Среќата не е стратегија. Тоа не е ниту штит од геополитичките тензии кои преовладуваат во нуклеарен конфликт

Навистина, не можеме да се потпреме на среќата за да не заштити од ризикот од нуклеарна војна. Додека ја одбележуваме 77-годишнината од бомбардирањето на Хирошима и Нагасаки, мора да се потсетиме што значи нуклеарна употреба и да се обидеме да разбереме како би изгледала нуклеарната војна денес.

Кога САД употребија две атомски бомби во 1945 година, како резултат на тоа загинаа околу 340,000 луѓе, од непосредните последици од самата експлозија, но и од ужасните последователни смртни случаи од радијација. Навистина тоа беше злосторство против човештвото. Ги слушаме тие бројки секоја година, но што всушност се случи со тие луѓе во тие два јапонски града во август 1945 година? Тоа ќе ни помогне да разбереме што ќе се случи со нас ако владите продолжат по својот сегашен нуклеарен пат.

Срцето на нуклеарна експлозија достигнува температура од неколку милиони степени Целзиусови. Ова резултира со топлински блиц на широк простор, испарувајќи го целото човечко ткиво. Надвор од оваа централна област, луѓето гинат горештините и брановите од експлозијата, при што зградите се уриваат и избувнуваат во пламен. Огнената бура создава урагански ветрови кои се шират и го засилуваат пожарот.

Најмоќното сведоштво доаѓа од оние кои биле сведоци на последиците. Овие зборови се од д-р Шунтаро Хида, кој бил во посета на пациент надвор од Хирошима кога била фрлена бомбата. Ја видел експлозијата над градот и веднаш се вратил да им помогне на преживеанитеi

"Погледнав во патот пред мене. На патот ми застанаа соголени, изгорени и крвави, безброј преживеани. Тие беа собрани заедно; некои ползејќи на колена или на сите четири, некои со мака стоеја или се потпираа на туѓото рамо. Никој не покажа знак што ме натера да го препознаам како човечко суштество. Скоро сите згради во училишниот комплекс беа уништени, оставајќи само една градба која гледаше на рид на задниот дел од училишната територија. Областа беше исполнета со шут. Сепак, најсуровата глетка беше бројот на необработени тела што лежеа едно врз друго. Иако патот веќе беше преполн со жртви, ужасно ранетите, крвавите и изгорените постојано влегуваа, еден по друг. Тие станаа куп месо на влезот од училиштето. Долните слоеви мора да биле трупови бидејќи од нив се појавува необично гаден мирис карактеристичен за мртвите, кој сега се мешал со изгорено, крваво месо“.

Многумина кои ја преживеаја непосредната експлозија починаа набргу потоа од фатални изгореници. Други загинаа поради целосниот дефект на спасувачките и медицинските служби кои самите беа уништени. Потоа започнува зрачењето, со симптоми на гадење, повраќање, крвава дијареа и опаѓање на косата. Повеќето од овие жртви починале во рок од една недела. Со зрачење, нема каде да трчате, нема каде да се скриете; ако ја избегнете експлозијата, не можете да ја затворите вратата на зрачењето, тоа труе и уништува, носи болести, рак, деформитети при раѓање и смрт. Ова е најмалку што можеме да очекуваме од нуклеарната употреба.

Бидејќи како тоа да не е доволно лошо, бомбата во Хирошима всушност беше мала нуклеарна бомба во денешни услови. Денешното нуклеарно оружје е многу, многу пати повеќе од моќта на бомбата во Хирошима.

И нема начин да се подготвиме за нуклеарен напад. Мораме да го спречиме тоа да се случува.

Тоа е нашата најитна задача бидејќи токму во ова време на ескалација на војната, со нуклеарни арсенали на двете страни - мораме да направиме се што е можно за да ја спречиме нуклеарната употреба.

И, се разбира, неодамнешните политики на државите со нуклеарно оружје не го олеснуваат тоа. Неколку децении гледавме постепено намалување на нуклеарното оружје, но сега гледаме програми за модернизација на сите страни - како британската замена на Trident. Во некои случаи гледаме дури и зголемувања - како што е зголемувањето на нуклеарниот арсенал на Борис Џонсон минатата година. Но, најлошо од сè е дезинфицирањето на идејата за нуклеарна употреба. Трамп имаше многу да одговори за ова: тој не само што зборуваше за таканареченото „употребливо“ нуклеарно оружје, тој исто така го произведе и распореди во неговата последна година од функцијата. Така, сега идејата дека тие никогаш нема да се користат - заемно обезбедената теорија на уништување на студената војна - исчезна. Слушаме за тактичко нуклеарно оружје, како да можете да користите мало на бојно поле и сè ќе биде во ред на друго место. Ова е целосна глупост – и криминално опасна глупост.

Оваа недела во Њујорк, владиниот претставник на Обединетото Кралство на конференцијата НПТ вообичаено ја повтори „заложбата“ на ОК на Договорот и се пофали со големите намалувања на нуклеарниот арсенал на ОК од Студената војна. Но, ниту збор за зголемувањето на арсеналот што го најави Борис Џонсон минатата година, или за враќањето на нуклеарното оружје на САД во Британија.

Но, погрешното претставување и двојното зборување од политичарите не можат да не одвратат од борбата за мир, за нуклеарно разоружување. Апелирам до сите вас, во спомен на оние што беа заклани во Хирошима и Нагасаки – и да се зачува свет за следните генерации – ве молиме придружете се на оваа борба. Ни требаш сега.

i Каи Бирд и Лоренс Лифшулц (уреди) 1998 година, Сенката на Хирошима, The Pampleteer's Press, Стони Крик, Конектикат, стр. 417-28.

во близина
Приклучи се на кампањата и помогни ни #SpreadPeaceEd!
Ве молиме пратете ми е-пошта:

Придружете се на дискусијата ...

Дојдете до врв